İzmir’de program ve tüzük tartışmalarının ilki gerçekleştirildi

Suphi’den Bilen’e Gelenek Yaşıyor Girişimi’nin birçok bölgede düzenlediği program ve tüzük tartışmalarının İzmir ayağının birincisi bugün (25.12.2011) gerçekleştirildi.

Eğitim-Sen 2 No’lu Şube’de saat 13.30 başlayan tartışma toplantısında TKP, İGD, İLD, Birlik Dayanışma saflarında mücadele yürütmüş; işçisinden işsizine, memurundan köylüsüne, öğrencisinden sendikacısına ve emeklisine değin çok geniş bir yelpazede katılımcılar yerini aldı.

Anıları mücadelemize ışık tutacak!
Etkinlik başta TKP saflarında şehit düşmüş ve hayatını devrimci mücadelede yitirmiş tüm devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Bunun ardından sunucu arkadaş sözü divana devretti.

Divan Suphi’den Bilen’e Gelenek Yaşıyor Girişimi’nin (SBGYG) kuruluşunu kısaca anlatarak, girişimin gerçekleştirdiği eylem ve etkinliklerden bahsetti. Sonrasında ise söz girişim adına TKP Program ve Tüzüğünü sunması için İsmail Kaplan’a verildi.

TKP’ye her zamankinden çok ihtiyacımız var
Kaplan sözlerine İzmir’in hem TKP açısından hem de Ege Bölgesi’ndeki birçok il açısından öneminden ve 15 – 16 Haziran’da İzmir Gümüldür’de gerçekleştirilen toplantıdan bahsederek başladı. Gümüldür’deki toplantıdan bu yana 15 yıldan uzun bir süre geçtiğini belirten Kaplan bu süreçte neler başarıldığını anlattı.

Günümüzde dünyadaki ve Türkiye’deki güncel değişmelere değinen Kaplan 150 yıldır işçi sınıfının kazandığı tüm hakların geri alındığını, sağlık sisteminin çökertildiğini, emeklilik yaşının yükseltildiğini, seçilmiş vekillerin, akademisyenlerin ve öğrencilerin tutuklu bulunduğunu, dünyanın dört bir yanında savaşların sürdüğünü söyledi. Artık barbarlık döneminin bittiğini yamyamlık döneminin başladığını belirten Kaplan, Yunus Emre’nin “Yediği yoksul eti, içtiği kan” sözüyle bunu vurguladı.

Tüm dünyada böylesi bir süreç yaşanıyorken TKP’ye her zamankinden çok ihtiyaç olduğunu söyleyen Kaplan, program ve tüzükle ilgili birçok noktayı da aktardı. Program ve tüzük sunumunun ardından tartışma kısmı başladı.

Tartışma kısmında birçok konuşmacı söz alarak girişimle ve süreçle ilgili fikirlerini belirttiler. TKP’ye olan ihtiyacın vurgulandığı konuşmalarda İzmir’de bu konuyla ilgili Ocak ayının başında bir toplantı daha yapılmasına ve çalışmaların hız ve güç kazanması için el birliğiyle bu süreci örmek gerektiğine karar verildi.

Birbirinden ayrı düşürülmüş TKP kadrolarının büyük birliği adım adım gerçekleşiyor. İşçi sınıfı yeni devrimci döneme öz partisi TKP’yi meşru yerine kavuşturarak giriyor.

Bu yazı genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.