Katliamın sorumlusu AKP’nin savaş hükumetidir

AKP’nin Kürtlere saldırmasının, yürüttüğü kirli savaş politikasının en ağır sonucu Şırnak Uludere’de yaşanan katliam oldu. 35 insanımız F-16 savaş uçaklarından atılan bombalarla öldürüldü.

Yaşanan katliamla ilgili olarak sivil ve askeri yetkililer olayın “yanlışlık” sonucu gerçekleştiğini belirten açıklamalar yaptılar daha da yapacaklardır. Bu açıklamalar asla kabul edilemez. Kaçakçılık bölgede yıllardır bir ekmek kapısı. Bölgedeki tüm yetkililer bilirler ki buranın insanı sık sık sınırı geçer. Bu faaliyetler sırasında hangi yolların kullanıldığı, nerelerde konaklanıldığı bilinir. İşin bu boyutu da düşünüldüğünde “yanlışlık” asla yeterli bir açıklama olamaz.

Bu “yanlışlık” olsa olsa 13 yaşındaki Uğur Kaymaz’ı “terörist zannederek” öldürülen zihniyetin, hareket eden her şeyin “terörist” olduğu kanaatine ulaşmasıdır. Bu yanlışlık, demokratik alanda siyaset yapan binlerce insanı “terörist” ilan ederek yargılama, tutuklama bombardımanına tutanların; şarkıda, şiirde, halayda, tuvalde, poşuda, saçlarını kesenlerin içinde terörist arayanların “yanlışlarının” askeri alana yansımasıdır.

Katliamın sorumlusu yıllardır kirli savaşı sürdürenlerdir. AKP hükumetidir. Hükumetin saldırgan politikalarını yeterli bulmayıp daha “çok öldürmeliyiz” diyenlerdir. Ancak gözlerini kan bürüyenler böylesi bir vahşet politikasının sonuç getireceğini düşünür. Komşularımız İran ve Suriye’ye karşı da saldırgan bir politika izleyen, bölgede NATO taşeronluğunu üstlenen, Libya’ya karşı Fransa ve NATO önderliğinde açılan haçlı savaşına en önde katılan AKP hükumeti iç işlerinde de dış işlerinde de bir savaş hükumeti olmakta kararlı gözüküyor.

Derhal bu kirli savaş politikalarına son verilmeli sınır ötesinde ve içinde askeri operasyonlar  durdurulmalıdır. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için vakit kaybetmeden adım atılmalıdır. Kürt halkının demokratik alanda siyaset yapmasını engellemekten başka bir işe yaramayan tutuklama ve yargılama terörüne son verilmelidir. En başta da Uludere’de yaşanan katliamın hesabı sorulmalı, sorumlular cezalandırılmalıdır.

Yaşanan katliam dolayısıyla Kürt halkının acısını paylaşıyor, Kürt kardeşlerimize en içten dayanışma duygularımızı yolluyoruz.

Bu yazı genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.