ACI KAYBIMIZ! NURETTİN KURTULUŞ YOLDAŞI KAYBETTİK

28-29 Ocak tarihindeki TKP yasal kuruluş genel hazırlık konferansı çalışmalarına katılmak için yaşadığı Mudanya’dan İstanbul’a gelen Nurettin Kurtuluş yoldaşımız konferans salonunda yapılan hazırlık çalışmaları sırasında geçirdiği kalp krizi sonucunda 67 yaşında aramızdan ayrıldı.

Sabah erken saatlerde Taksim’deki Cezayir Toplantı Salonuna ilk gelenlerden olan Nurettin yoldaş saat 08.30 sıralarında burada kalp krizi geçirdi. Salonda bulunan sağlık görevlisi arkadaşımızın ve hızla gelen sağlık ekibinin tüm çabalarına rağmen yoldaşımızı hayata döndürmek mümkün olamadı.

1945 doğumlu olan Kurtuluş, 27 yaşında işçi olarak gittiği Almanya’da uzun yıllar kaldı. Tiyatro ile de uğraşan Kurtuluş 1986 “Dünya Barış Yılında” İsviçre’de tiyatro dalında birincilik ödülü aldı. 1993 yılında bir öykü kitabı yayınlandı. Birlik-Dayanışma dahil olmak üzere çeşitli haber sitelerinde siyasal, tiyatro ve aktüel gibi çeşitli konularda yazılar yazan yoldaş uzun yıllardır kalp hastasıydı.

Girişimin geçtiğimiz hafta Bursa’da düzenlediği toplantının da örgütçülerinden olan Kurtuluş burada gençlere taş çıkartan heyecanı ve azmiyle örnek olmuştu. Program tartışmaları sırasında genç kuşaklara adeta bir vasiyet bırakırcasına: Sevgili Yoldaşlar, tüzük ve program tartışmaları TKP’lilere yakışır bir olgunlukta yürüyor. Her uyarı ve üretkenlik bizi doğruya götürecektir. Yüzyıla yakın mücadelesini yaşatan TKP ülkemiz için ışık olmaktadır-olacaktır. Bizlere “artık işe yaramaz-dinazorlar-eskimiş tüfekler” diyenler, düzenin kuyruğuna takılmışlara vereceğimiz yanıtlar kavgamızı yükseltmekle doğruları göreceklerdir.” diye yazmıştı.

TKP’lilerin yeni dönemde kararlı bir çıkışı örgütlemeye koyulduğu 28 Ocak 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Nurettin yoldaşın heyecanını ve inancını genç kuşaklar mutlaka yaşatacaktır.

Cenaze törenine ilişkin ayrıntıları daha sonra sitemizden paylaşacağız.

Reklamlar
Bu yazı genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.