İstanbul Newroz direnişi

İstanbul’da Kazlıçeşme Meydanı’nda yapılmak istenen Newroz kutlamasını protesto eden binlerce kişi bulundukları mahallelerde ateşler yakarak kutlamalar gerçekleştirdi. Polisin müdahale ettiği bazı kutlamalarda onlarca kişi gözaltına alındı.

Newroz ateşi Taksim’den de yükseldi

Bugün (18.03.2012) İstanbul’da yaşanan polis saldırılarını protesto etmek için İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri saat 17.00’da Taksim tramvay durağından Galatasaray Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

Newroz kutlamalarını orantısız güç kullanarak hukuksuz bir şekilde engellemeye çalışan AKP hükümeti bir kez de Taksim’den protesto edildi. TKP, Birlik Dayanışma Hareketi, TÜM-İGD ve İlerici Kadınlar’ın da katıldığı yürüyüş boyunca “Bijî Newroz, Newroz pîroz be!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Bijî biratîya gelan!”, “Katil devlet hesap verecek!” sloganları atıldı. Alkışlarla, zılgıtlarla yürüyen yüzlerce kişi Newroz direnişini selamlayarak AKP’nin faşizan tutumunu protesto etti.

Galatasaray Meydanı’na gelindiğinde polisin attığı gaz bombası sonucu başından yaralanarak yaşamını yitiren BDP Arnavutköy İlçe Yöneticisi Hacı Zengin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Emek ve Demokrasi Güçleri adına okunan basın metninin ardından Newroz ateşi yakılarak halaylar çekildi.

Kanarya

Küçükçekmece ilçesine bağlı Kanarya Mahallesi’nde biraraya gelen yüzlerce kişinin Kazlıçeşme’de yapılacak olan Newroz mitingine gitmesine polis izin vermedi. Çıkan çatışmanın ardından yolu kapatan polislere karşı Newroz’u tüm coşkusuyla kutlayan halk, yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından Kanarya Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, Newroz’u ateş üstünden atlayarak, halay ve ezgiler eşliğinde kutladı.

Başakşehir

Başakşehir ilçesine bağlı Güvercintepe Mahallesi’nde Newroz’un yasaklanmasına tepki gösteren gençler, Newroz ateşini mahallede yaktı. Polis kutlama yapan gençlere, yoğun biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Mahallede polis ile gençler arasında 7 saat boyunca çatışma yaşandı. Polisin attığı biber gazı sonucunda bir kişinin yaralandığı öğrenilirken, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı ve bunların çoğunluğunu çocukların oluşturduğu bildirildi. Polis, gözaltlıları çekmek isteyen muhabirlerden ise “Sarı Basın Kartı” istedi ve aksi takdirde çekim yapamayacaklarını ve gözaltına alacaklarını söyledi. Polisler, yaşananları takip eden muhabirlere, “Siz eylemci misiniz”, “Siz taş attınız mı”, “Bu görüntüleri kime veriyorsunuz”, “Gelin karakola gidelim bir çay içelim o görüntülere bakalım” dedi. Görüntüleri vermeyeceklerini belirten muhabirlere GBT kontrolü yapılırken, polis muhabirlerin isimlerini alarak “Eğer siz eylemciyseniz zaten alırız” diye tehdit etti.

Sultanbeyli

Sultanbeyli ilçesinde de biraraya gelerek Newroz alanına gitmek isteyen yurttaşlara polis izin vermedi. Bir süre halay çekerek Newroz’u kutlayan yüzlerce yurttaştan, polis, müziği kapatmalarını istedi. İlçeden belediye otobüsleri ile alana ulaşmaya çalışan bazı yurttaşların ise, otobüslere alınmadığı bildirildi. Sultanbeyli ve Boğaz Köprüsü çıkışlarında ise, Newroz’a gitmek isteyen yurttaşların içerisinde bulunduğu 30’u aşkın otobüsün polis tarafından engellendiği ve yirmiden fazla kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 Kartal

Kartal ilçesinde ise Newroz alanına gitmek isteyen kitlenin engellenmesi üzerine kutlamaya gidemeyen yüzlerce kişi Kartal Meydanı’nda kutlama yapmak istedi. Halaylarla kutlamaya başlayan yüzlerce kişi, “Newroz pîroz be” pankartı açarak, Kartal Meydanı’na yürümek istedi. Newroz’u bulundukları yerde kutlamaya karar veren onlarca kişi Newroz ateşi yakarak üzerinden atladılar.

Bu yazı genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.