Talihsiz bir imza kampanyası

SİP/TKP, bazı eski partili, İGD’li, İKD’li ve TBKP’li arkadaşları harekete geçirerek 1920’lere dayanan TKP parti oluşumuna karşı bir imza kampanyası örgütlemiş ve yayınlamış.

Bu arkadaşların kimileri 1920’lere dayanan TKP sürecinde hiç yoktur, kimileri likidasyona ortak olmuşlardır. Kimileri ise partiden çeşitli nedenlerle atılmışlardır.

Şimdi bu arkadaşlara soruyorum: “Geleneksel TKP’nin, yani 1920 TKP’sinin amblemi çark-çekiç mi? Yoksa orak-çekiç ve sarı yıldız mı?” Buna bir cevap versinler.

Yine soruyorum bu arkadaşlara: “Parti tarihi Mustafa Suphi ile mi başlar, yoksa SİP’in sitesindeki gibi Behice Boran’la mı başlar?”

Yine soruyorum bu arkadaşlara: “SİP’in en yetkili ağzı Kemal Okuyan’a sorulan bir soruya verdiği yanıtta, ‘bizim bu parti ile ilgimiz yoktur, o tarih bizi ilgilendirmiyor’ diyerek, ‘geleneksel partiyi kurmak isteyenler vardır’ derken, bize karşı imza atan arkadaşların bundan haberleri yok mu?

SİP’in oluşum sürecini bu imza veren arkadaşlar hiç araştırmadılar mı? SİP’i kuran kadronun, 1970’lerde TİP’ten Yalçın Küçük’le atılan ve tüm yaşamları TKP’ye küfür etmekle geçen arkadaşlar olduğunu bilmiyorlar mı?

Hele imza veren Atila Aşut arkadaş, yurt dışından Bilen yoldaş tarafından bunlarla görüşmek üzere görevlendirildiğinde, bunların bizler için antenci, göçmen dediğine şahit olmadı mı?

SİP’in kurucuları arasında acaba hangi dönemde komünizm için bedel ödeyen var araştırmasını yaptılar mı?

SİP şunu iddia ediyor “Bizler düşen bayrağı kaldırdık.”. Bunların, 1980’den bu yana likidasyona karşı mücadele eden ve partiyi devrimci bir şekilde ayağa kaldırmaya uğraşan kadroların varlığından haberleri yok mu?

Bize karşı imza veren arkadaşların vicdanına sesleniyorum. Eğer sol memelerinin altında bir şey kaldıysa, partimiz TKP’nin yeniden inşası için, Türkiye’nin en eski partisi olan, 92 yıldır yer altına itilen partimizi ideolojik, politik ve örgütsel olarak yenilemeye çalışan, 1920 partisinin misyonunu devrimci bir şekilde yerine getirmesine uğraşan yoldaşlarına saygı duymalı ve olmaları gereken yerde yerlerini almalıdırlar. Şu anda oldukları ve durdukları yer onların yeri değildir; onların yeri orak-çekiçli ve sarı yıldızlı, enternasyonal olan partimiz TKP’dir. Kendilerinin bir daha düşünmelerini diliyorum.

Selahattin Koçak

 

Bu yazı genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.